صعود به قله چت

صعود به قله چت post thumbnail image

این قله در کنار قله لجور قرار گرفته قله ای تقریبا هم ارتفاع با لجور 2645 متر این قله در اصطلاح به معنی نشسته می باشد ( نشسته یواش ) نسبت به قله های اطراف .

چت یواشه ویژگی های منحصری دارد از جمله پلکانهای دست تراش در پشت آن که تقریبا 120 پله می باشد .

حوض دست تراش بر روی قله

در قسمت شمال غربی این قله هم تعداد زیادی پلکان وجود دارد . بر روی این قله حوض سنگی دست تراش بزرگی وجود دارددر ابعاد تقریبی  5/4 متر در 5/2 متر که احتمالا برای جمع آوری آب یا محلی برای استراحت در ست شده. 

 این قله و این دست تراشیده ها به زمان حسن صباح و زمانه اسماعیلیان بر می گردد و قله از لحاظ موقعیت در جایی واقع شده که برای ( دیدبانی) دید کافی به دو منطقه متفاوت را داراست یکی به سمت ملایر و همدان و بروجرد و دیگری به سمت خنداب و اراک و شازند .

 بر روی دیواره چت سه مسیر سنگنوردی اماده برای صعود وجود دارد  1- مسیر تیغه ای و خط الراسی لجور به چت که چهار کارگاه ثابت و میانی ثابت برای صعود دارد و بیشترین درجه سختی آن 9/5 می باشد .

2- مسیر فلق که سه طول است و یک قسمت تنوره ای رکاب خور دارد که اگر طبیعی صعود شود درجه سختی آن  10/5 میباشد.

3- مسیر شهدا که چهار طول است و طبیعی صعود می شود .

در مسیر پلکانهای پشت قله کارگاه فرودی با یک میخ و دو رول و بکسل وجود دارد

که پس از 25 متر فرود به پایین این پله ها ختم می شود .

صعود قله چت در زمستان مشکل میباشد و باد شدیدی که همواره در جریان است کار صعود را سخت تر مینماید. بر روی قله نقش دستی حک شده که قله شاه کیخسرو را نشان می دهد آن قله نیز با داشتن غار شاه کیخسرو در خود باعث گردیده که بسیاری برای زیارت به انجا بروند این دو قله تاریخی مورد هجوم کسانی قرار گرفته که بدنبال اثار باستانی هستند و چهره این دو قله تا حدودی زشت شده است .   

تاریخ اجرای برنامه : 30 اردیبهشت 1401

تعداد نفرات : 8 نفر

سرپرست برنامه : سجاد حمصی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post