صعود به قله پرآو به ارتفاع 3405 متر

صعود به قله پرآو به ارتفاع 3405 متر post thumbnail image

پَراو (به کردی: په‌ڕاو) رشته‌کوهی امتدادیافته از شمال غرب تا شمال شرق شهر کرمانشاه، با طول تقریبی ۸۰ کیلومتر و وسعت تقریبی حدود ۹۸۰ کیلومتر مربع و بخشی از رشته‌کوه زاگرس در غرب ایران می‌باشد.رشته کوه پراو از سمت شمال غربی به رشته کوه شاهو متصل است و از سمت جنوب شرقی، رودخانه معروف گاماسیاب آن را از رشته کوه هرسین جدا می‌کند و دهستانهای پای روند و میان دربند در جنوب غربی و دهستان‌های دینور و بیلوار در شمال شرقی این کوهستان واقع شده‌اند. قله پرآو با ارتفاع ۳۴۰۵ متر از سطح دریا بلندترین قله این کوهستان (و بلندترین قله استان کرمانشاه) و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان به‌شمار می‌رود که در شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع شده‌است.کوه‌های این منطقه دارای یکی از عمیق‌ترین لایه‌های لایم استون کره زمین است.و همچنین بعلت فشارهای ناشی از کوه‌زایی آلپی شکاف‌های بسیاری پیدا کرده‌است به همین علت عمیق‌ترین غارهای ایران مانند غارهای پراو، جوجار، قیژلان و چاه غار قلا در این کوهستان قرار دارند.

خط الراس اصلی و مرتفع این کوهستان دارای قلل متعددی است که اکثراً ارتفاعی بالاتر از ۳۰۰۰ متر دارند جهت خط الراس اصلی از غرب به شرق امتداد یافته‌است و به ترتیب شامل قلل:خرامان، قته چرمی، پرآو، نماز گاه، شاودالان، سه کل، زنهان، بیستون، بان برزه و … می‌باشد، عبور از خط الراس‌های پرآو عمدتاً در بسیاری از مکانها حالت فنی دارند و عبور از بعضی از قسمت‌های آن احتیاج به طناب و ابزارگذاری دارد به‌خصوص در قلل خرامان، قته چرمی، سه کل و بیستون. در بخش غربی این رشته کوه قله‌هایی با ارتفاع نزدیک به ۳۰۰۰ متر مانند: میرزایی، رویین، یافته، نرامان، هزاره، عالیور، بلوچ، آژوان و … قرار دارند.

از قلل زیر ۳هزار متر در کوهستان پراو قله‌های فرخشاد (به ارتفاع ۲۴۴۵متر)، زرده بلین و دوشاخ (دوکل) به دلیل واقع شدن در شمال شهر کرمانشاه مورد استقبال علاقه‌مندان به کوهنوردی می‌باشد .

این برنامه در 2 روز و در تاریخ 12 و 13 اردیبهشت ماه 1401 برگزار شد .

در این برنامه تعداد 11 نفر از همنوردان شرکت نموده بودند .

سرپرست این برنامه آقای ابوالفضل سیفی نژاد بود .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

برگزاری کلاس کارآموزی کوهپیمایی بانوان زیر نظر فدراسیون کوهنوردی جمهوری اسلامی ایرانبرگزاری کلاس کارآموزی کوهپیمایی بانوان زیر نظر فدراسیون کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران

کلاس کارآموزی کوهپیمایی بانوان به اهتمام و کوشش کارگروه آموزش باشگاه اوج از تاریخ 22 مهر لغایت 26 مهرماه به مدرسی استاد مژگان صدیقی برگزار گردید . در این کلاس