صعود به قله وتوس به ارتفاع 2908 متر

صعود به قله وتوس به ارتفاع 2908 متر post thumbnail image

قله وتوس از رشته کوههای مابین دو استان قم و مرکزی میباشد

این قله در بین دو روستای ونان و کهندان قرار گرفته است

برای رسیدن به این قله از سمت اراک باید مسافتی در حدود 150 کیلومتر را طی نمود .

تیم کوهنوردی باشگاه اوج متشکل از 13 نفر راس ساعت 5/30 دقیقه صبح از دروازه تهران با یک دستگاه مینی بوس عازم روستای کهندان شد .

مسیر رسیدن به این قله ار اراک اینکه تا سلفچگان رفته و سپس وارد جاده قدیم ساوه و سلفچگان میشویم بعد از طی حدود 45 کیلومتر در این جاده به تابلوی روستای کهندان و ونان که در سمت چپ جاده قرار دارد میرسید و بعد از آن باید حدود 28 کیلومتر را در جاده ای فرعی که در میان دره ها و مناطر بسیار زیبایی که در این جاده است طی نموده و بعد از عبور از روستای ونان باید به روستای کهندان رسید .

تیم باشگاه راس ساعت 7/30 دقیقه صبح به روستای کهندان رسید و پس از معرفی و تقسیم مسئولیت ها توسط سرپرست برنامه خانم طاعتی آغاز به صعود نمودیم .

ابتدای راه صعود یک مسیر خاکی با پاکوب بود که دارای شیب تندی میباشد و این باعث به نفس نفس زدن افراد میگردد .

پس از طی مسیر و رسیدن به ابتدای یال کم کم مسیر تبدیل به مسیر سنگ ریزشی میشود که این مسیر پر از سنگ های خرد شده میباشد که صعود را کمی سخت تر مینماید .

برای دسترسی به قله از این مسیر دو راه وجود دارد

اولین اینکه به روی خط الراس رفته و مسیر را از روی آن ادامه داد که این مسیر پرچالش و سنگی میباشد و د رصورت وجود برف کمی باید با احتیاط مسیر را پیمود

مسیر دوم با یک تراورس به زیر صخره ها رفته و بعد از عبور از دو مسیر صخره ای به روی یال میرسیم

تیم مسیر دوم را انتخاب نمود و بعد از عبور از این دو مسیر صخره ای به روی یال زیر قله قرار گرفت و بعد از طی مسیر به زیر قله رسیدیم

برای رسیدن به قله با توجه به حجم برف موجود باید از یک مسیر صخره ای که پوشیده از برف بود و سنگ های آن در اثر سرما یخ زده بود و بسیار لغزنده شده بود تصمیم به ایجاد یک کارگاه برای عبور از این مسیر شدیم و با استفاده از طناب کارگاه ایجاد شد و کلیه نفرات به بالای این مسیر انتقال یافتند .

تیم راس ساعت 11/30 دقیقه به قله رسید و بعد از گرفتن عکس یادگاری و همچنین بروز باد و شروع بارش باران و برف تصمیم به فرود گرفته شد

تیم بعد از حدود یک ربع از فرود با توجه به شرایط هوا و همچنین خستگی تیم به استراحت پرداخت .

بعد از استراحت تیم مسیر فرود که به روستای ونان ختم میشد را در پی گرفت .

این مسیر پرچالش مسیر سنگی و شن اسکی که پر از سنگ های بزرگ و کوچک بود که برای پایین آمدن باید بسیار محتاط و با احتیاط بود .

تیم راس ساعت 13/30 به روستای ونان رسد و پس از صرف ناهار به سمت اراک عازم شده و راس ساعت 16/15 برنامه به پایان رسید

سرپرست این برنامه سرکارخانم فرشته طاعتی بودند

این برنامه در تاریخ 6 اسفند ماه 1400 برگزار شد .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post