صعود به قله شیرکوه یزد

صعود به قله شیرکوه یزد post thumbnail image

قله شیرکوه کجاست؟

شیرکوه در 50 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد در ابتدای مسیر جاده یزد به شیراز قرار دارد و بخشی از شهرستان تفت محسوب می شود. شیرکوه جزو کوه‌های منفرد است اما گاهی آن را به عنوان بخشی از رشته‌ کوه مرکزی ایران به حساب می آورند. در حقیقت شیرکوه محبوب ترین قله بلند در مرکز ایران است.

ارتفاع قله شیرکوه از سطح دریا و پای کوه در مبدا صعود چقدر است؟

قله شیرکوه 4055 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. مهمترین مبدا صعود قله شیرکوه در انتهای محله شیخ علیشاه روستای ده بالا است و ارتفاعی معادل 2600 متر از سطح دریا دارد بنابراین کوهنوردان از این نقطه باید 1455 متر ارتفاع بگیرند تا به قله شیرکوه برسند.

مسیرهای صعود به قله شیرکوه کدام هستند؟

دورتادور قله و خط الراس شیرکوه از سمت غرب، شرق و جنوب را دیواره های رفیع فرا گرفته است بنابراین بیشتر مسیرهای صعود به قله شیرکوه فنی یا صعب العبور هستند. با این وجود قله شیر کوه دارای یک مسیر جاده خاکی از سمت شمال و یک مسیر کوهنوردی استاندارد و بدون نیاز به درگیری با سنگ از سمت شمال شرقی است که مسیر اخیر تنها مسیر شناخته شده و رایج بین عامه ی کوهنوردان است.

مسیرهای صعود به قله شیرکوه شامل درهٔ سوسن، درهٔ شمس، لابیدشیر، بیدکبکان، لابیدسرخ، لایخچال، دیواره جنوبی، لای گردو، دره نجیب، دره لاسرگون، آمحسن، جاده مزرعه دره حسن و بردستان سانیج هستند. در برنامه امین مانا، مسیر اصلی صعود از دره نجیب که بهترین و ساده ترین مسیر صعود قله شیرکوه است بهمراه مسیر دیواره جنوبی که مسیر رایجی بین علاقمندان صعود از صخره ها است به طور کامل معرفی شده اند.

شیرکوه به عنوان بلندترین قله استان یزد در لیست پروژه ملی سیمرغ کوههای ایران قرار دارد. نزدیکی قله شیرکوه به شهر یزد باعث دسترسی راحت کوهنوردان به مسیر صعود شیرکوه شده است.

مسیر صعود شیرکوه از دره نجیب یکی از لذت بخش ترین مسیرهای صعود در بین قلل 4000 متری ایران است. وجود دست کم سه چشمه دائمی، پناهگاه های با ظرفیت بالا، آنتن دهی مطلوب تلفن همراه در بیشتر مسیر و کم خطر بودن شیرکوه حتی در زمستان به محبوبیت آن کمک شایانی کرده است.

پناهگاه شیرکوه روی خط الراس قرار دارد و با توجه به امکان شبمانی در میانه ی برنامه، درجه سختی صعود به قله شیرکوه در مقایسه با سایر قلل 4000 متری ساده تر است. بر حسب شرایط آب و هوا یک کوه متوسط تا نسبتا سخت است. مسیر صعود اصلی شیرکوه، مناسب برای افراد با توانایی پیمایش در کوه از 9 تا 18 کیلومتر در مسیرهای ناهموار طبیعت مانند پاکوب و مسیرهای دارای شیب است.

سرپرست برنامه : آقای بهرنگ البرزی

تاریخ اجرا : 25 آذر 1400

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

معرفی کتاب (( کوه ها از هستی تا نیستی )) به قلم امین معینمعرفی کتاب (( کوه ها از هستی تا نیستی )) به قلم امین معین

کارگروه کتابخانه باشگاه و سرپرست آن سرکارخانم بهار بختیاری درهفته جدید کتاب کوه ها از هستی تا نیستی به قلم آقای امین معین به همنوردان باشگاه معرفی نمودند . معرفی