پیمایش روستای زیبای وفس بهشت استان مرکزی

پیمایش روستای زیبای وفس بهشت استان مرکزی post thumbnail image

روستای وفس از توابع بخش مركزی كمیجان، با آب و هوای مطبوع، باغات و اراضی سرسبز و خرم و چشم اندازهای بكر به نگین طبعیت گردی استان مركزی شهرت دارد و جاذبه های خاص و منحصر به فرد آن در كمتر منطقه ای در قلب ایران یافت می شود.

از شهر اراک؛ مرکز استان مرکزی تا روستای خوش آب و هوای وفس 110 کیلومتر فاصله است اما قبل از آن باید از شهرستان کمیجان هم عبور کنید تا جلوه های از بهشت را در این روستا ببینید.
روستای وفس از توابع بخش مرکزی شهرستان کمیجان از شمال به شهرستان ساوه، از جنوب به کمیجان، از غرب به همدان و از شرق به تفرش محدود می شود و با حصاری از ارتفاعات زیبا و گونه های متنوع زیستی و سبز، این خطه را به گوشه ای از بهشت تبدیل کرده که هر سال میزبان هزاران ایرانگرد است.

وفس از شمال غرب به کوه قلعه گیری و از جنوب شرقی به کوه دزلی هم محدود می شود و از بالای این دو کوه دشت زیبای وفس رخ می نماید و دل هر بیننده ای را از ذوق و شوق تماشای آن، به سمت روستا روانه می کند.

درختان سر به فلک کشیده، چشمه ها و روان آب های متعدد و زلال، از میان درختان جنگل سرسبز و باطراوت این روستا با صدای فریبنده و گوش نواز خود هر گردشگری را به اندکی استراحت در خنَکای سایه سار و نسیم همیشه وزان درختان آن دعوت می کند.

اینجا واقعا بکر و دست نخورده است و تا چشم کار می کند سرسبزی و طروات می بینم و البته زندگی به معنای واقعی آن، عاری از هر نوع آلودگی جریان دارد و به قدری آرامش بر آن حاکم است که گویی من نخستین انسانی هستم که به اینجا قدم گذاشته است.

تنها صدای گوش نواز طبیعت و جنگل بی بدیل وفس که من را به خود خیره و به حیرت وا داشته، سمفونی باشکوه طبیعت است که ارکستر آن، پرندگان آوازه خوان، با طنین موسیقی دلربای صدای به هم خوردن برگ درختان با وزش بادُ و البته آوای جویباران است که گویی همه به افتخار ورود من نواخته می شوند.

قدم زنان به مسیرم برای رسیدن به روستای وفس و دیدن اهالی با صفای آن که پیش از این وصف میهمان نوازیشان را فراوان شنیده ام ادامه می دهم، همچنان که دیدن زیبایی های این طبیعت بکر بی اراده زبانم را به حمد و ثنای زیبا خالق زیبایی های جهان آفرینش باز می کند هر قدمم با ذکر فتبارک الله احسن الخالقین همراه می شود.

از نظر زبان شناسان با توجه به متون اوستایی، پهلوی و سبک شناسی گویش، زبان تاتی که امروز بین مردم این روستا رایج است شاخه ای از زبان ماد است و همه ویژگی های زبان را دارد.
این روستای سرسبز و زیبا 2 هزار نفر جمعیت دارد و تکلم آنان به زبان تاتی، جذابیت خاصی برای گردشگران دارد.

روستاییان زحمتکش وفسی محصولاتی مثل گردو، بادام، آلو، گلابی و لبنیات تولید می کنند و تنها در سال گذشته بیش از پنج تن محصولات کشاورزی تولید کردند.

البته سوغات اصلی وفس عسل کوهی آن و از ناب ترین عسل های کوهی ایران است که کام هر گردشگری را شیرین عسل می کند.

ساکنان این روستا با هنرمندی خود در حوزه صنایع دستی و تبحری خاص در بافت زیراندازهای نفیس و زیبا، رودوزی های سنتی، گیوه دوزی، نجاری و گلیم بافی تولیدات خود را به معرض دید گردشگران می گذارند.

این روستا دارای بافتی تاریخی است و چینش و قرارگرفتن کوچه ها و خانه ها در کنار طبیعت سرسبز و البته واقع شدن آن در دل ارتفاعاتِ سر به فلک کشیده، علاوه بر تشابه با روستای معروف ماسوله در شمال کشور، صحنه های بی بدیلی را برای گردشگران تصویر می کند.
تنها روستای بدون کولر ایران…
برخورداری این روستا از آب و هوای کوهستانی و بسیار خنک که حتی در تابستان؛ گرم ترین فصل سال هم مردم هوایی بهاری و خنک را احساس می کنند، این روستا را به تنها روستای بدون کولر ایران مشهور کرده است.

این روستا از نظر مذهبی هم جاذبه های زیادی دارد و وجود 16 مسجد در این روستا به ویژه مسجد جامع که هفت قرن صلابت خود را حفظ کرده است حال و هوایی روحانی و معنوی هم برای گردشگران ایجاد می کند.

در این روستا علاوه بر مساجد، بارگاه امامزاده حسین، امامزاده اسماعیل و امامزاده یحیی از نوادگان امام موسی کاظم ( ع ) هم از دیگر ویژگی های ممتاز توریستی روستای هدف گردشگری وفس است که هر سال میزبان گردشگران بسیاری از نقاط دور و نزدیک است.
تاریخ سه هزار ساله وفس…
وفس با سه هزار سال قدمت نشان از ظرفیت بالقوه استان مرکزی برای گردشگری است.
پژوهشگر مردم شناس می گوید: این روستا به عنوان کانون یکی از کهن ترین گویش های فارسی قدیم است.

وجود ارتفاعات متعدد در این منطقه بستری مناسب برای توسعه ورزش های کوهستانی و تقویت این زیرساخت ها برای گردشگران داخلی و خارجی است

توسعه اقامتگاه های بوم گردی، صدور مجوز برای اقامت های بوم گردی و ارائه تسهیلات از سوی صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی از 500 میلیون تا یک میلیارد ریال برای تبدیل خانه های قدیمی به اقامتگاه های بوم گردی را از اقدامات انجام شده برای جذب گردشگران به مناطق هدف گردشگری از جمله وفس عنوان کرد.

کوهنوردی و غارنوردی با وجود ارتفاعاتی نظیر کوه قلنجه با ارتفاع 2 هزار و 745 در جنوب روستا، و مصفا در شمال وفس با ارتفاعی کمتر از هزار و 550 متر، با ایجاد زیرساخت های لازم می تواند سبب رونق گردشگری ورزشی هم شود.

برنامه پیمایش روستای وفس در تاریخ 7 آبان ماه سال 1400 انجام شد

سرپرست این برنامه سرکارخانم زهره فراهانی بودند که به همراه 57 نفر از اعضای باشگاه این برنامه را اجرا نمودند .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post