صعود به قله های ستپله(3669 متر) و افوس(3750 متر) استان اصفهان

صعود به قله های ستپله(3669 متر) و افوس(3750 متر) استان اصفهان post thumbnail image

نام این منطقه در سایت ها ، منابع و تابلوهای حفاظت محیط زیست منطقه به نام “ستبله” می باشد که از لحاظ ریشه ای اشتباه می باشد و نام درست آن “ستپله¹” می باشد.

وجه تسمیه

ستپله (სათაფლე) یک واژه گرجی می باشد به معنای منطقه دارای عسل و به صورت sataple خوانده می شود. طبق شواهد و روایات گوناگونی که در شهرستان فریدونشهر رواج دارد این منطقه دارای زنبور عسل های بومی بوده که به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان در میان صخره ها عسل تولید می کرده اند و ساکنان گرجی شهرستان فریدونشهر نام آن را “ستپله” گذارده اند.

موقعیت جغرافیایی

این منطقه با وسعت ۲۲ هزار هکتار در ۱۶۰ کیلومتری غرب اصفهان  و عمدتا در  شهرستان فریدونشهر  واقع شده است که در گذشته هیچ گونه حفاظتی از آن نشده و در زمان ظل السلطان والی اصفهان این محدوده به عنوان شکارگاه ییلاقی استفاده می شد. این منطقه ناحیه ای است کوهستانی که در رشته کوه های زاگرس قرار دارد. هوای بسیار سرد و خشک زمستانی و خنک و مطبوع تابستانی یکی از ویژگی های بارز آن است.
شهرستان فریدونشهر در ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان اصفهان واقع است. شهرستان فریدونشهر یکی از شهرستانهای استان اصفهان به مرکزیت شهر فریدونشهر در استان اصفهان است.

تاریخ اجرا : 7 آبان 1400

سرپرست برنامه : سرکارخانم فرشته طاعتی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

صعود به قله فیالستون (میرزایی) به ارتفاع 3900صعود به قله فیالستون (میرزایی) به ارتفاع 3900

قله فیالستون بر روی خط الراس اشترانکوه و به ارتفاع تقریبی 3890 متر یکی از قلل مرتفع این رشته کوه می باشد.شهرهای نزدیک :لرستانشهرستان ازنارشته کوه:اشترانکوهزاگرس مسیرهای صعود:دورود – ازنا