پیمایش غار امجک

پیمایش غار امجک post thumbnail image

استان مرکزی سرزمین غارهای شگفت‌انگیزی است که در قسمت‌های مختلف آن پراکنده‌ شده‌اند. بیش از هشت غار دیدنی در این استان وجود دارد. چنانچه از دیدن غارها لذت می‌برید و اهل غارنوردی حرفه‌ای هستید و تاکنون به غار زیبا و پر از قندیل‌های سنگی امجک نرفته‌اید. پیش از سرد و برفی شدن هوا حتماً سری به ارتفاعات استان مرکزی بزنید و گشت‌وگذار در غار قندیلی امجک اراک را امتحان کنید که مدت زیادی نیز از کشف آن نمی‌گذرد و به خاطر در دسترس نبودن، بکر و دست‌ نخورده باقی‌مانده است.

امجک که در زبان ترکی به معنای پستان آمده است نام کوهی است در شهرستان تفرش استان اراک. این غار در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا بر فراز دره سلطان امجک جای گرفته است که نفس کشیدن در آن ارتفاع، روحتان را نوازش می دهد. دو قندیل بزرگ که از سقف کوه آویزان است در اثر چکه‌های آب چشمه‌ای در زیر کوه را به جریان انداخته اند که دلیلی بر نامگذاری کوه امجک هستند.

ورودی غار دهانه تنگ و فرود معلق حدود 12 متری مشاهده خواهید کرد که برای ورود به آن باید از ابزارهای غارنوردی کمک بگیرید، بعدازاین ورودی، نردبان 10 متری وجود دارد که توسط مردم بومی خوش ذوق آن ساخته‌شده و رفت‌وآمد را برای عاشقان اش راحت‌تر کرده است. به‌غیراز فرود اول، در دونقطه دیگر غار نیز دیواره‌های کوتاه‌تر به ارتفاع 2 و 7 متر وجود دارند که برای فرود به آن نیاز به کار فنی و طناب است.

به دلیل مرطوب بودن در قسمت‌هایی از غار حوضچه‌های کوچک آب و حوضچه‌هایی از گل به چشم می‌خورد، بعد از پایین آمدن، بکرترین بخش غار استلاگیت ها و استلاکمیت ها دیده می‌شود که با مجموعه بسیار زیبایی از نقش‌های روی سقف و دیوار به انتهای غار که زیستگاه خفاشان است به پایان می رسد و خیلی از بخش‌های زیادی از غار قندیلی امجک وجود دارد که هنوز کشف نشده است.

غار قندیلی امجک

. غار قندیلی امجک کجاست؟
اگر به استان مرکزی سفر کردید در میان رشته‌کوه سلطان و در فاصله 63 کیلومتری شمال غربی تفرش، غار قندیلی امجک عکس با قندیل‌های بسیار زیبا و جالب قرار دارد که مدت زیادی از کشف آن نمی‌گذرد. پای دره امجک همراه با تجهیزات به‌طور موازی که پیش بروید، کمی جلوتر درختچه بادام کوهی که نشانه دهانه ورودی غار است را خواهید دید که کاملاً پنهان‌شده است و باید از چاهی که حدود 4 متر ارتفاع دارد با طناب عبور کرده و به تالارهای غار برسید.

جهت رفتن به غار قندیلی امجک اراک از تهران دو مسیر پیشنهاد می‌شود:
 از تهران به تفرش، بازرجان، دادقان، جفتان و سپس روستای احمد آباد بروید. قبل از روستا از جاده خاکی ماشین‌رو به ابتدای دره امجک می‌رسید که این مسیر حدود 4 ساعت طول می‌کشد.
 از اتوبان تهران- همدان، به غرق‌آباد و نوبران بروید، ازاینجا جاده فرعی آسفالت شده به سمت روستای گزاوند می‌رود و از آن‌طرف به روستای احمدآباد که قبل از روستا با جاده خاکی ماشین‌ رو به ابتدای دره امجک می‌رسید، این مسیر نزدیک‌تر و حدود 3 ساعت طول می‌کشد.

تاریخ اجرا : 5 مهرماه 1400

سرپرست برنامه : سرکار خانم مریم اسماعیلی

تعداد نفرات : 10 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

صعود به قله فیالستون (میرزایی) به ارتفاع 3900صعود به قله فیالستون (میرزایی) به ارتفاع 3900

قله فیالستون بر روی خط الراس اشترانکوه و به ارتفاع تقریبی 3890 متر یکی از قلل مرتفع این رشته کوه می باشد.شهرهای نزدیک :لرستانشهرستان ازنارشته کوه:اشترانکوهزاگرس مسیرهای صعود:دورود – ازنا