صعود به قله مالگا به ارتفاع 3250 متر

صعود به قله مالگا به ارتفاع 3250 متر post thumbnail image

رشته کوه راسوند، قله مالگا
امتداد این رشته شمال شرقی – جنوب غربی می‌باشد. این کوه در شمال غربی شهر شازند قرار گرفته است. طول ان ۱۳ کیلومتر و عرض آن در عریض‌ترین بخش ۵.۵ کیلومتر است حداکثر ارتفاع ۳۲۲۲متر می‌باشد. این رشته که به رشته اصلی راسوند معروف است در خط الراس خود حدود ۵۲ قله فرعی ودندانه‌دار دارد. جنس اصلی سنگهای این رشته کوه آهک همراه با شیب روسوبی است، به همین دلیل جاهای فراوانی در آن وجود دارد که اکثرا عمقی برابر ۴۰ تا ۸۰ متر و فاقد تالار و قندیل می‌باشند و بدون آب مگر در فصول بارندگی که در آن آب جمع شود. رشته مالگا(راسوند) جزو نقاط برف‌گیر استان مرکزی می‌باشد با این وجود دارای چشمه‌های کم و فصلی بوده و سراب‌های اندکی در آن وجود دارد. معروف‌ترین چشمه، سراب چشمه بلاغ و سراب پنج علی و از مناطق تفریحی می‌باشند.
رودخانه کله از بهم پیوستن آب چشمه‌ها و قنات‌های واقع در شمال غربی و شمال کوه شروع و به آب پنج علی متصل شده و پس از پیوستن به سراب بولاغ در مجمع رودخانه قراچای (پل دواب) را به وجود می‌آورند که پس از طی مسافتی طولانی و آبیاری منطقه شراء، تفرش و ساوه به حوض سلطان می‌ریزد.
در دامنه شمالی این کوه روستاهای توره، فر و حصار قرار دارند. راه اراک به ملایر-بروجرد از دامنه شمالی این رشته می‌گذرد. در دامنه شمال شرقی، روستاهای دنبه، حک بالا،حک پایین، بابا خداداد و دره صالحان قرار دارند. در دامنه شمال غربی روستاهای نهرمیان بالا، نهرمیان پایین و مروارید دره قرار دارند.
مسیرهای صعود:
۱- از روستای حصار شروع و پس از طی مسافتی در نزدیکی انتهای دره منتهی به ده سمت راست متمایل شده و تا قله پیش می‌رود و در حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد.
۲- مسیر صعود از خط الراس راسوند از شازند شروع پس از فراز و نشیب های زیاد به قله ختم می‌شود و حدود ۱۲ ساعت طول میکشد و مسیر کاملا بدون آب می‌باشد.
۳- مسیر صعود از روستای مروارید دره

تاریخ اجرا : 26 شهریور ماه 1400

سرپرست برنامه : سرکارخانم دکتر نوایی

تعداد نفرات شرکت کننده : 19نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post