صعود به قله خلنو (بلندترین قله استان تهران ) به ارتفاع 4375 متر

صعود به قله خلنو (بلندترین قله استان تهران ) به ارتفاع 4375 متر post thumbnail image

قله خلنو تهران

یکی دیگر از قله‌های مرتفع استان تهران و رشته کوه البرز، قله خلنو است. این قله بعد از دماوند و علم کوه بلندترین قله رشته کوه البرز نامیده می‌شود. در ادامه به معرفی، مسیرهای صعود، لوکیشن و آدرس و عکس‌های بیشتر از مسیر صعود این قله آورده شده است.

به عبارتی بلندترین کوه استان تهران قله خلنو است. قله دماوند در تقسیمات کشوری جزوه لاریجان و استان مازندران محسوب می‌شود. این قله با ارتفاع 4375 متر دل البرز مرکزی و شمال روستای زیبای لالون قرار گرفته است. به عبارتی دیگر قله خلنو در منتی الیه دره وارنگرود در قسمت شرقی دشت لار( لواسانات) است. قله خلنو سر چشمه اصلی رودخانه وارنگرود است. این رودخانه منبع و تامین کننده اصلی سد کرج است. خلنو از سمت غرب با خط الراس هرزه کوه به منطقه و نزدیکی رودخانه کرج متصل می‌شود.

قله خلنو کجاست

خلنو قله‌ای زیبا و سخت است، که در البرز مرکزی و در نزدیکی روستای لالان یا لالون قرار گرفته است. این روستا که از توابع فشم است، در شهرستان شمیرانات قرار گرفته است.

روستای لالون به دلیل گلهای لاله فراوانی که در فصل بهار در آن می‌روید، به لالون یا لالگون شهرت یافته است(البته به لطف ما انسان‌های متمدن هرسال از تعداد گل‌ها و طبیعت زیبای آن کاسته می‌شود). این روستا علاوه بر گل‌های لاله دارای چشمه‌های آب گازدار طبیعی ست، که در مسیر رسیدن به قله خلنو با آن برخورد می‌کنید.

قله خلنو علاوه بر چشم‌انداز بی‌نظیر و زیبایی که دارد، دارای طبیعتی زیبا با حیوانات و گیاهانی خاص است. در این منطقه گیاهانی همچون گون، لاله، گلپر، زرشک، سیرک، گزنه و شقایق به صورت بومی و خودرو می‌روید. در میان این کوهستان و گیاهان بومی، قوچ، میش، کل و یا بزکوهی، خرس قهوه‌ای، گراز و گرگ به چشم می‌خورد. علاوه بر حیوانات و گیاهان، پرندگانی همچون عقاب طلایی، کبک، دری، هدهد، هما و چکاوک در آسمان این قله پرواز می‌کنند و به جذابیت این منطقه می‌افزاید. در طی صعود به این قله از دیدن طبیعت چشمه تلخاب و آبشار لالان هم لذت کافی و وافی را ببرید…

مسیرهای صعود

مسیرصعود به هر قله‌ای مثل راه‌های رسیدن به خداست و معمولا به تعداد آدم‌های روی زمین مسیرهایی موجود است.

ما با این وجود چندین مسیر متداول برای صعود به این قله را در زیر برایتان لیست می‌کنم:

  • مسیر روتین صعود از سمت روستای لالون است، با ارتفاع حدودی 2400 متر، ابتدا خود روستا، به سمت گردنه ورزاب، سپس قله‌های برج و خلنو کوچک. در این مسیر چند باری از عبور از رودخانه خواهید داشت و از کنار آبشار لالان نیز عبور می‌کنید. اگر قصد عبور از رودخانه را دارید، بهتر است، که کفش اضافی و جوراب پشمی مناسب به همراه داشته باشید، تا در صورت خیس شدن به مشکل بر نخورید.
  • مسیر بعدی از  روستای شمشک با ارتفاع حدودی 2600 متر، سپس به سمت قله سرک چال و در آخر برج و خلنو کوچک.
  •  و مسیر سوم هم  از سمت دره وارنگه رود و دریاچه خلنو است، که بعد از دریاچه به سمت قله رهسپار می‌شوید.
  • ین قله جزوه کوه‌های نسبتا سخت با طبیعت بسیار زیبا در عین حال بی‌رحمی است. وجود تیغه‌ها و مسیر صخره‌ای و وجود پرتگاه‌های متعدد کمی صعود به قله را سخت کرده است. با توجه به این که خلنو در البرز مرکزی واقع شده است، زمان صعود آن بسیار به حجم برف باریده شده در سال قبل را دارد.
  • در فصول سرد، صعود به این قله کاری تماما فنی و نیازمند آموزش و تجربه فراوان و همچنین بهره‌گیری از ابزارهای فنی و پوشاک مناسب جهت تحمل سرمای گزنده منطقه می‌باشد. اما بطور کل فصل صعود به این قله از اواسط خرداد تا اواسط مهر است. اما باز بنا به شرایط بارشی و آب هوایی باید شرایط را سنجید. در فصول سرد سال صعود به این قله کار افراد حرفه‌ای است و اصلا توصیه نمی‌شود!!!

زمان صعود به قله خلنو

در ماه‌های گرم و شرایط ایده‌آل کوه‌نوردان عزیز این قله را از شهر تهران، بصورت یک روزه صعود می‌نمایند.

مدت زمان صعود رو بنا به وضعیت رونده حساب می‌نمایند اما معمولا در شرایط عادی این قله را از ابتدای روستا بین 7 تا 10 ساعت صعود می‌کنند. و در زمان 5 تا 7 ساعت به سمت مبدا رهسپار می‌شوند. البته اصلا روی این زمان‌ها نمیتوانید حساب کنید، هر فرد یا تیم بنا به شرایط جسمانی و محیطی زمان‌های مختلفی طی می‌کنند.

ر زمان صعود به قله، می‌توانید با برنامه‌ریزی نیز از دریاچه خلنو نیز بازدید و در کنار آن دمی بیاسایید و از این طبیعت زیبا بهره‌مند شوید. با اینکه این دریاچه جزوه دریاچه های معروف ایران بحساب نمی‌آید، اما دیدن آن نیز در آن طبیعت زیبا خالی از لطف نیست.

سرپرست برنامه : آقای ابوالفضل ملاعلی اکبری

تاریخ اجرا : 14 و 15 مرداد 1400

تعداد نفرات شرکت کننده : 27 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post