صعود به قله شاه کیخسرو به ارتفاع

صعود به قله شاه کیخسرو به ارتفاع post thumbnail image

کوه شاه کیخسرو یا کوه شاه زنده در ۳۵ کیلومتری جادهٔ اراک به ملایر و در شهرستان خنداب واقع گشته‌است

ارتفاع تقریبی این کوه همان طور که در تابلویی در قله ی ان نوشته شده است 3050 متر است که در ابتدای کوه خاک ان شن و ماسه ای که در ارتفاعات

بالاتر صخره ای سنگی تغییر میکند که غار ان در قسمت جنوبی قله قرار دارد.این کوه به خاطر غاری که در آن وجود دارد یکی از اماکن مقدس و همچنین اسطوره‌ای، برای پیروان دین زرتشتی است؛ و هر سال زرتشتیانی از هندوستان و شهرهای ایران جهت زیارت و ادای احترام در این محل گرد هم می‌آیند.[۱] نام روستای دامنه ی این کوه گوره زار است .اصلی‌ترین روستایی که دقیقاً در دامن این کوه قرار گرفته و بهترین و زیباترین نمای این کوه از طرف این روستا قابل مشاهده است به نام گوشه علیا. نشانی این کوه و روستای گوشه علیا به این ترتیب است کیلومتر ۵۰ جاده اراک خنداب وارد روستای عباس‌آباد بعد سِناوُرد بعد اناج و حدود ۶ کیلومتر بعد از اناج می‌رسی به گوشه علیا که واقعاً هم در زاویه شرا قرار گرفته.

غار کوه:دهانه ی ورودی غار درون چاله ای است و اندازه ی آن حدود دو در یک و نیم متر است. پس از دهانه، دهلیزی با امتداد شرقی- غربی و ۱۸ متر درازا با پهنایی کم حدود ۲متر وجود دارد که در پایان به حفره ای اتاق مانند می رسد که زیر چند تخته سنگ قرار دارد و چاهی نیز به سمت بالا دارد. دهانه ی غار تنها چند گام پایین تر از قله ی کوه قرار دارد. البته روی کوه دوقله ی شمالی و جنوبی و به فاصله ی بسیار کوتاهی از یکدیگر قرار دارند و غار شاه کیخسرو در نزدیکی قله ی جنوبی جای دارد. به دلیل وجود دو دهانه ی چاهی در بالای غار، در طول روز، غار کاملا تاریک نیست.

تاریخ اجرای برنامه : 1 مرداد ماه سال 1400

سرپرست برنامه : جناب آقای روح اله عسگری

تعداد نفرات شرکت کننده : 9 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post