صعود به قله سفید خانی به ارتفاع 3118 متر

صعود به قله سفید خانی به ارتفاع 3118 متر post thumbnail image

به نام خالق کوهستان
گزارش برنامه قله سفيدخاني
موقعيت قله؛


قله سفيد خاني با ارتفاع 3118 متر بلندترين قله شهرستان اراک در فاصله 17.5 کيلومتري مرکز اراک قرار دارد.
مناطق مسکوني اطراف قله:
از روستاهاي اطراف اين قله مي توان روستاي خانه ميران در شمال، عقيل آباد در شمال شرقي، گوار و گوشه در شرق، و ادامه خط الراس تا قله شاهسوار به سمت جنوب شرقي و روستاي باغ برآفتاب در غرب اين قله اشاره کرد.

مسيرهاي دسترسي:
مسير شمالي (خانه ميران):
از اراک جاده ملاير يا شازند را پيش رو گرفته و بعد از 12 کيلومتر ادامه مسير از ميدان شريعتي مسير روستاي خانه ميران را در پيش گرفته؛ انتهاي روستا ابتداي يال هاي کوه سفيدخاني مي باشد که مي توان هرکدام از يال ها را جهت صعود به قله انتخاب کرد.

مسير غربي (چپقلي):
از اراک جاده شازند را در پيش گرفته بعد از 17 کيلومتر به روستاي رباط ميل رسيده که از پل زير گذر داخل روستا دور زده و دوباره مسير سيلوي موقت را در پيش گرفته و دست راست سيلو جاده خاکي وجود دارد بعد از حدود 8 کيلومتر به چشمه آب معدني چپقلي مي رسيم.

مسير جنوبي (دره کوريل):
از اراک جاده ملاير يا شازند را پيش رو گرفته و بعد از روستاي رباط ميل از روي پل رو گذر عبور کرده و وارد جاده ازنا مي شويم تا به روستاي باغ برآفتاب مي رسيم، حدود 2 کيلومتر بعد در سمت چپ جاده به يک جاده فرعي مي رسيم. اين جاده را ادامه داده تا به کارخانه شن و ماسه برسيم مسير را ادامه داده تا به ابتداي دره کوريل برسيم.

مسير شمال شرقي (قره بلاغ):
از اراک به سمت سنجان و سپس ضامنجان و بعد از ده کيلومتر به روستاي عقيل آباد رسيده دقيقا انتهاي روستا جاده خاکي دست راست را پيش گرفته تا به ابتداي دوزخ دره برسيم.

غارهاي منطقه سفيدخاني:
هشت غار در اين منطقه وجود دارد
1-غار عين هو 2-غار آب 3-غار زير آب  4-غار کوريل

تاریخ اجرای برنامه : 8 مرداد سال 1400

سرپرست برنامه : سرکارخانم مریم قاسمی

تعداد نفرات شرکت کننده : 18 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

برنامه درختکاری در منطقه مودر(( نهالستان اوج )) توسط باشگاه اوج اراکبرنامه درختکاری در منطقه مودر(( نهالستان اوج )) توسط باشگاه اوج اراک

باشگاه کوهنوردی اوج طبق روال سال های قبل در روز درختکاری برنامه ای جهت کاشت درخت در نهالستان باشگاه اوج برنامه ریزی نمودند این برنامه توسط کارگروه محیط زیست باشگاه