صعود به قله سبلان (4811 متر) سومین قله بلند ایران

صعود به قله سبلان (4811 متر) سومین قله بلند ایران post thumbnail image

سبلان یا به ترکی آذربایجانی «ساوالان» با ارتفاع ۴۸۱۱ متر پس از قله دماوند و علم کوه، سومین قله بلند ایران به شمار می‌رود. آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد و وجود یخچال‌ها و برف دائمی که موجب تاسیس پیست اسکی آلوارس شده، از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های این ناحیه هستند.

به علاوه این کوه طبق باور برخی از مردم بومی محل بعثت زرتشت (پیامر ایران) محسوب می‌شود. حتی در کتاب «چنین گفت زرتشت» اثر مشهور نیچه اشاره‌ای به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان شده است.

به همین دلیل این مکان از تقدس خاصی در میان مردم منطقه و به خصوص بومیان و عشایر برخوردار است. حتی برخی اعتقاد دارند که محل دفن این پیامبر گرانقدر در همین کوه قرار دارد. کوه زیبای سبلان در فاصله‌ی ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌شهر قرار گرفته است.

سبلان در مجموع ۳ قله مشهور دارد. بزرگ‌ترین قله به سلطان شهره است. دو قله‌ی دیگر نیز هرم و کسری نامیده می‌شوند. سبلان کوهی آتشفشانی و غیرفعال است که از دره قره‌سو در شمال غرب اردبیل شروع شده و در سمت شرقی غربی تا کوه قوشاداغ امتداد دارد. مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان را گدازه‌های سطحی به وسعت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده است. نکته جذاب در مورد این کوه وجود یک دریاچه در بالای قله‌ی آن است که گرشگران زیادی را به سوی این منطقه جذب می‌کند.

این دریاچه‌ی بیضی شکل در ارتفاع ۴۸۱۱ متری قرار گرفته و عمق حدودی ۴۰ متری دارد. این دریاچه در ماه‌های گرم دمایی در حد صفر درجه سانتی‌گراد دارد و آب آن نیز صاف و زلال است.

جلبک‌ها و جانداران سخت‌پوست، عمده موجودات زنده‌ی این دریاچه را تشکیل می‌دهند. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه که می‌توان آن را به نوعی نماد سبلان هم دانست، سنگی طبیعی به شکل یک عقاب است. ترک زبانان این کوه را ساوالان می‌نامند و تالش زبانان آن را سفلون صدا می‌زنند.

قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت و سند مالیکت آن از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰ متری قله سبلان به وسعت شش هزار و ۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده‌ است.

آدرس

کوه سبلان از جاهای دیدنی مشگین شهر به شمار می‌رود و در استان اردبیل، ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل، ۲۵ کیلومتری شهرستان مشگین شهر قرار دارد. 

دسترسی

تقریبا می‌توان گفت صعود به ارتفاعات این کوه یا استفاده از چشمه‌های آب گرم بهترین کارهایی است که در سفر به سبلان می‌توان انجام داد. رایج‌ترین مسیر در شمال شرقی قرار دارد که از آبگرم شابیل در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین‌شهر شروع و با عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله منتهی می‌شود.

خوشبختانه مسیر پناهگاه تا قله پاکوب است و پرچم‌های راهنما هم در امتداد آن به چشم می‌خورند. حتی اگر کوهنوردی مبتدی باشید هم می‌توانید این مسیر را به سادکی و طی چند ساعت (در طول تابستان) طی کنید.

مسیر دیگری در سمت غربی وجود دارد. این مسیر از دریاچه‌ی قره گل شروع و پس از عبور از هرم چال و یخچال بزرگ، هرم به پناهگاه غربی و در نهایت به سبلان منتهی می‌شود.

اگر دوست دارید خودتان را کمی به چالش بکشید و از سخت‌ترین مسیر عبور کنید، باید مسیر جنوبی را انتخاب کرده و از سمت جنوب قله به سوی قله صعود کنید. بهتر است بدانید که این مسیر هیچ گونه پناهگاهی ندارد و سنگ‌های بزرگی هم در سر راه‌تان قرار گرفته است. پیست اسکی آلوارس در این مسیر قرار دارد.

تاریخ اجرای برنامه : 30 و 31 تیرماه و 1 مرداد 1400

سرپرست برنامه : جناب اقای سبحانی

تعداد نفرات شرکت کننده : 45 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

صعود به قله غازکصعود به قله غازک

مشخصات قله غازک: ارتفاع:۳۲۰۰متر عرض جغرافیایی:۳۴.۰۸۱۱۵درجه شمالی طول جغرافیایی: ۴۹۱۸۶۲۱.۰ درجه شرقی مسیرهای صعود قله :جبهه شمالی ،مبداء روستای لنگرود                                جبهه جنوبی: مبداء روستای قوش تپه قله غازک مرتفع ترین

صعود تیم کوهنوردی بانوان باشگاه اوج اراک به قله تسیخه به ارتفاع 3320 مترصعود تیم کوهنوردی بانوان باشگاه اوج اراک به قله تسیخه به ارتفاع 3320 متر

کوه تسیخه بین فریدون‌شهر و چغیورت قرار دارد. این کوه که نسبتاً مرتفع است به علت صعب‌العبور بودن اکثر قسمت‌ها همانند قلعه‌ای طبیعی و محکم می‌باشد. در بالای کوه، دشتی