پیمایش تنگه زیبای هلت استان لرستان

تنگه هلت یا تنگه هلد یکی از تنگه‌های افسانه‌ای استان لرستان است که در در میان سنگ‌های سترگ و صخره‌های بلند جای گرفته است. از داخل این تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که با عبور خود بر عظمت و بزرگی هلت افزوده و سیمایی جادویی به آن بخشیده است.تنگه هلت در اثر فرسایش آبی به وجود آمده است

تنگه هلت در طی زمان و در اثر فرسایش‌های آبی به وجود آمده است. وجود چشمه‌ها و آب‌های جاری، موجب تغییر شکل لایه‌های رسوبی و آهکی شده و به مرور زمان و در اثر عبور آب، این دره شگفت انگیز به وجود آمده است. باید گفت که تا سال‌های اخیر ورودی تنگه هلت در زیر آب قرار داشت و دسترسی به آن ممکن نبود. در اثر سیلاب‌ها مسیر این تنگه باز و این مکان شگفت‌انگیز هویدا شد.

طول تنگه هلت حدود چهار کیلومتر است و چنانچه با سرعت متوسط حرکت کنید تقریبا ۱٫۵ تا دو ساعت زمان می‌برد تا این دره را بپمایید و همین مدت نیز طول می‌کشد تا این مسیر را برگردید. عمق آب تنگه هلت گاهی تا ۱٫۵ متر نیز می‌رسد.

تنگه هلت یکی از جاهای دیدنی پلدختر استان لرستان است. این تنگه افسانه‌ای و زیبا در محور آزادراه پل زال–خرم آباد بین تونل خرگوشان یک و دو واقع شده است.

  • آدرس: ۹۰ کیلومتری آزادراه زال به‌سمت اندیمشک  

مسیر دسترسی تنگه هلت

برای سفر به تنگه هلت آزادراه اندیمشک به خرم‌آباد را پیش بگیرید، بعد از عبور از تونل گندم کار و ترشان، نرسیده به تونل خرگوشان، در سمت راست جاده ماشین را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده طی کنید.

ا توجه به موقعیت و شرایط آب‌وهوایی تنگه هلت، بهترین زمان برای سفر به این مکان شگفت‌انگیز فصل تابستان است. در بقیه ایام سال به‌دلیل سرد بودن هوا، بارندگی و به‌دنبال آن افزایش عمق تنگه و امکان ایجاد سیلاب سفر به این مکان خطرناک است.

تاریخ اجرا برنامه : 25 تیرماه 1400

سرپرست برنامه : آقای ابوذر اعتمادی

تعداد نفرات شرکت کنننده : 56 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post