صعود به قله شهسوار به ارتفاع 2962 متر

صعود به قله شهسوار به ارتفاع 2962 متر post thumbnail image

قله شهسوار یکی از پیش کوه های سلسله زاگرس است که در جنوب غربی شهر اراک واقع شده و ارتفاع آن ۲۹۶۲ متر و در امتداد خط الراس شرقی کوه سفید خوانی قرار دارد.نام بومی این کوه قبله می باشد و وجه تسمیه آن نیز قرار داشتن در ضلع جنوبی ( امتداد جهت قبله ) روستاهای قره کهریز نظیر عقیل آباد ، گوار ، جمال آباد ، چشمه پهن و ….. می باشد و نام شهسوار را کوهنوردان اراک بر روی آن گذاشته اند و علت آن هم این است که پیرامون قله این کوه را صخره هایی فرا گرفته که از دور همچون تاجی بر سر کوه به نظر می آیند.پروفایل و نمایه این کوه از دور به ویژه از سمت جنوب زیبا و پر ابهت و همچون قلعه ای مستحکم به نظر می رسد.

برای صعود به این کوه دو مسیر شمالی و جنوبی وجود دارد . مسیر شمالی از طریق جاده اراک – ملایر و پس از سنجان وارد جاده بخش قره کهریز ( سمت چپ ) شده و پس از عبور از روستاهای ضامنجان ، عقیل آباد ، گوار و در دو راهی قاسم آباد به سمت چپ ( جنوب ) تغییر مسیر داده و به روستای چشمه پهن رفته و بعد از روستا وارد جاده نسبتا طولانی خاکی در جنوب روستا می شویم . صعود از این مسیر در یک قسمت از صخره های منتهی به قله بدون ابزار فنی میسر بوده و در باقی قسمت ها نیازمند ابزار و یا تجربه سنگنوردی می باشد.

مسیر دیگر صعود از ضلع جنوبی می باشد که برای این منظور بایستی از اراک به طرف ملایر حرکت کرده بعد از روستای رباط میل وارد جاده اراک – ازنا شده و پس از رسیدن به تقاطع غیر هم سطح ( پل ) به سمت راست وارد جاده شازند شده و از اولین دور برگردان تغییر جهت داده و با عبور از روی پل به شهر شهباز ( بازنه ) رفته و پس از عبور از روستاهای هقته ، امارت ، قلعه پسیجان ، کرک و قبل از رسیدن به موچان در سمت چپ جاده تابلوی فلزی وجود دارد که ما را به سمت روستای تکیه هدایت می کند که تا اینجا جاده آسفالت می باشد . بعد از روستای تکیه در جهت شمال وارد جاده خاکی همواری که حدودا ۲ کیلومتر می باشد شده و به امامزاده تکیه می رسیم که درواقع مبداء صعود از جبهه جنوبی قله شهسوار می باشد .صعود از جبهه جنوبی نیز همچون جبهه شمالی کمی درگیری با صخره ها را در زیر قله به همراه دارد که با کمی دقت می توان مسیر کم خطر تر را انتخاب و صعود ایمنی را انجام داد .

در محل امامزاده امکانات اتراق و کمپ ، سرویس بهداشتی ، آب لوله کشی و پارکینگ خودرو موجود است و اطراف امامزاده نیز درختان سرسبزی موجود است که فضای بکر و آرامبخشی را ایجاد نموده است. همچنین درخت چنار کهن سالی در جوار امامزاده وجود دارد که به گفته اهالی بومی عمر آن بیش از چهار صد سال است . شایان ذکر است  که آنتن دهی موبایل در امامزاده و مسیر قله ضعیف است .

تاریخ برگزاری برنامه : 18 تیر 1400

سرپرست برنامه : آقای مجید کاظمی

تعداد نفرات شرکت کننده : 6 نفر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post