پیمایش تالاب زیبای شیمبار

پیمایش تالاب زیبای شیمبار post thumbnail image

پیمایش تالاب زیبای شیمبار

برنامه اجرا شده پیمایش تالاب زیبای شیمبار از تاریخ 6 فروردین الی 12 فروردین ماه سال 1400

سرپرست برنامه : آقای خسرو حمصی

تعداد اعضا شرکت کننده : 35 نفر

شیمبار یا شیرین‌بهار دشتی سرسبز در شمال شرق خوزستان و در مسیر جاده مسجدسلیمان به شهرکرد است.

معنی شیمبار به طور دقیق مشخص نیست ولی احتمالهای زیادی در مورد معنی شیمبار گفته شده است. معنای احتمالی آن شیرین بهار است (که در اثر زمان به شیمبار تبدیل شده است).

یک معنی محتمل دیگر این است شیم+بار به معنی جایی که بار انداختن شوم میباشد. شیم (شوم)+بار. این معنی احتمالا از انجا میاید که با توجه به داشتن حیوانات وحشی مانند گراز، خرس، گرگ، پلنگ، مار افعی و در گذشته شیر نیز در دشت شیمبار وجود داشته است و در گذشته که سلاح گرم و تفنگ هنوز وجود نداشته است، دفاع در برابر هجوم این حیوانات وحشی سخت بوده است، بنابراین مکانی که بار انداختن در آن شوم بوده است یکی از معانی احتمالی شیمبار میباشد.

.این منطقهٔ گردشگری از توابع بخش چلو است و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری مسجدسلیمان و ۲۲۵ کیلومتری اهواز است.[۱] دشت شیمبار از شرق به کوه دِمه و از جنوب غرب به چال مًنار و از جنوب به کوه قلندر و کوه دِلا و از شمال شرق به منطقهٔ للروکُتُک و کوه‌های بلند و پر برف کینو و لیله متصل است. پیکرشناسان زمین دلیل ایجاد دشت شیمبار را زمین لغزشی که در اواخر عصر یخبندان نزدیک به ۱۰۰۰۰ سال پیش رخ داد میدانند. این زمین لغزش در بخش جنوبی دشت و روبروی پل نگین می باشد. از شواهد ریخت شناسی و ژئومورفولوژی دشت شیمبار چنین بر میآید که پس از این زمین لغزش، دریاچه بسیار بزرگی تا ژرفای ۱۰۰ متر و چندین کیلومتر پهنا تشکیل گردید ولی سرانجام از طریق یک مسیر زیر زمینی در پل نگین، آب دریاچه تخلیه شد.

شیمبار در مسیر اصلی کوچ عشایر بختیاری از مناطق گرمسیری خوزستان به سوی کوهرنگ و زرد کوه و مناطق سردسیری در چهارمحال و بختیاری است.شيمبار تغيير يافته كلمه شيرين بهار است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post