صعود به قله دومیر

صعود به قله دومیر post thumbnail image

قله دومیر بلند ترین قله استان مرکزی به ارتفاع۳۵۰۰ متر، در۳۴ کیلومتری شرق شهر دلیجان ودر۳۵ کیلومتری غرب کاشان واقع است.در جنوب غربی این قله روستا ی “قلهر” ، در شمال آن روستای “نشلج” ، درشرق آن روستای “مراق” و در غرب آن روستای” مزوش” قرار دارند.

سیرهای صعود به قله :
1) مسیر شرقی: روستای نراق- قله دومیر
2) مسیر غربی: روستای مزوش- دره معدن- قله دومیر
3) مسیر شمالی: روستای نشلج – قله دومیر
4) مسیر جنوبی: روستای قالهر – قله دومیر
بهترین فصل صعود: فصل بهار و تابستان است.
موقعیت جغرافیایی:
قلل معروف این کوهستان عبارتند از: نک به ارتفاع 3400 متر، هودنگ به ارتفاع 3280 متر، انگوره به ارتفاع 3250 متر و گله‎زنجن به ارتفاع 3000 متر در یال شرقی به طول 20 کیلومتر قرار دارد. قلل مارفیون به ارتفاع 3070 متر، چال‎کمان به ارتفاع 3050 متر و سیاه‎کوه به ارتفاع 3000 متر در یال شمالی به طول 10 کیلومتر که به سمت شهر نیاسر کشیده شده است قرار دارد. قلل اوغان به ارتفاع 3100 متر، لادهون به ارتفاع 3000 متر، سرمال به ارتفاع 2900 متر و کلجار به ارتفاع 2800 متر در یال شمال غربی به طول 20 کیلومتر قرار گرفته که تا گردنه‎ی نراق کشیده شده است.
روستای مزوش:
واژه «مز» به معنی صعب و سخت و واژه «وش» به معنی مانند و گونه می باشد و به احتمال زیاد به خاطر کوهستانی بودن و عدم دسترسی آسان و صعب العبور بودن مسیر رسیدن به این روستا و نیز اینکه بن بست می باشد؛ نام «مزوش» به معنی سخت گونه انتخاب شده است. مسیر دلیجان به روستای مزوش ابتدا با مسیر غار چال‎نخجیر یکی است، که همان جاده دلیجان به نراق است اما نرسیده به خروجی غار، با فلش «بی‎بی زبیده خاتون» از آن جدا می‎شود. روستای مزوش آخرین روستا در مسیر است. از دلیجان تا این روستا حدودا 40 تا 45 دقیقه راه است.
پوشش گیاهی:
این کوهستان دارای پوشش گیاهی متنوعی مانند آویشن، انواع باریج، آنغوزه، درمنه، انواع گون، طره، گزنه، زرشک کوهی، زرین‎گیاه، پودنه و بومادران می‎باشد.
پوشش حیوانی:
حیواناتی مانند گراز، روباه، شغال، گرگ، خرگوش، انواع مار و آفتاب‎پرست نیز دیده می‎شود.
دسترسی به آب: در منطقه تنها یک چشمه بنام چشمه اوغان در دره بیدستان وجود دارد .
وضعیت آنتن‎دهی: در طول مسیر وجود ندارد.

تیم کوهنوردی باشگاه در تاریخ 6 تیرماه سال 1399 جهت صعود به قله دومیر به ارتفاع 3500 متر به همراه 12 نفر از همنوردان به منطقه دلیجان عازم شدند

سرپرستی این تیم را آقای ابوالفضل ملا اکبریبرعهده داشتند


    

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Related Post

گزارش تصویری دومین مرحله اردوی هیمالیا نوردی استان مرکزیگزارش تصویری دومین مرحله اردوی هیمالیا نوردی استان مرکزی

در این اردو 2 تن از همنوردان باشگاه اوج حضور دارند این نفرات آقایان سجاد حمصی و اسماعیل مرادی مباشند مربیگری این تیم برعهده آقایان علی علی محمدی و مهدی